top of page

DOĞUM SONRASI EGZERSİZLERİ

Doğum sonrası en büyük problemlerden birisi karın bölgenizdir. Bu hemen hemen her yeni annenin problemidir. Bu egzersizleri yavaş ve düzenli yapınız. Acele etmek size zarar verebilir. Mutlaka her hareket arasında gevşeyin .Başlangıçta, kendinizi zorlamayın. Zaman zaman kendinize dinlenmek için ara verin. Egzersizlere başlamadan önce mesanenizin boş olmasına dikkat edin.

Egzersizlerimiz:

1. Sırtüstü yatın. bel kıvrımınıza destek vermesi amacıyla, katlanmış bir havlunun üzerine yatabilirsiniz. Dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı sağlam bir şekilde yere basın. Karnınızı içinize çekin ve karnınızı kasın, bu şekilde 5 saniye bekleyin ve gevşeyin. Egzersizi doğru yapıyorsanız beliniz yere değmelidir.

2. Aynı şekilde yatarken vajina ve mesane kaslarınızı kasın (İdrarınızı tutmak gibi) 5 saniye tutup gevşeyin.

3. Sırtüstü yatın. bel kıvrımınıza destek vermesi amacıyla, katlanmış bir havlunun üzerine yatabilirsiniz. Dizlerinizi kıvırıp tabanlarınızla tam yere basın, başınızı ve vücudunuzun üst kısmını kaldırın, bu sırada karnınız ve kalçalarınız kasılı olmalıdır.

4. Sırt üstü uzanın, bel kıvrımınıza destek vermesi amacıyla, katlanmış bir havlunun üzerine yatabilirsiniz. Dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı sağlam bir şekilde yere basın. Bütün basen kaslarını gererek, karnınızı içeri çekin. Yavaşça gövdenizi kaldırın, bu arada öteki elinizi de ters taraftaki dizinizin üzerine doğru uzatın. Bu hareketi en az sekiz kere olmak üzere, kendinizi iyi hissederseniz daha fazla kez tekrarlayın. Kendinize bir ara verdikten sonra, bu kez de öteki tarafınızla aynı hareketleri tekrarlayın.

5. Karın ve kalçaları sıkılaştırmak için sırt üstü uzanın, bel kıvrımınıza destek vermesi amacıyla, katlanmış bir havlunun üzerine yatabilirsiniz. Her bacağınızı düz olarak kaldırın ve çok yavaş indirin. Her hareket arasında gevşeyin.