GÜÇLENDİRME EGZERSİZLERİ


Merhabalar sevgili okurlarımız. Bugün sizlere kas güçlendirmesi hakkında bilgilendirme yapacağız.

Bir kasın gücü enine kesitin büyüklüğü ile orantılıdır. Enine kesit büyüdükçe kas gücü artar.Kas gücünü arttırmak için mutlaka belirli bir dirence karşı iş yapılması gerekir.Bunun için değişik egzersiz çalışmaları yapılabilir.

Kas gücünü arttırmak için yapılan egzersizler 3 grupta toplanır:

1.Progresif dirençli ağırlık egzersizleri

2.İzometrik egzersizler

3.İzokinetik egzersizler

Progresif dirençli egzersizlerde kaslara düzenli olarak artan ağırlıklarla hareket yaptırılır.

Mesela elinize 1 kg ağırlık alıp 10 kez kaldırırsınız. Çok kısa bir dinlenmeden sonra 2 kg ile 10 tekrar daha yaparsınız. 3 , 4 , 5 kg ile devam ederseniz bu progresif dirençli egzersizdir. Kas liflerinin büyümesi ve güçlenmesinde oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu işlem tersine de yapılabilir. Yani önce 5 kg ağırlıkla 10 tekrar yaparsınız. Ardından 4, 3, 2, kg ve sonunda 1 kg ile bitirebilirsiniz. Bu yöntemin tercih edilmesi kas yorulmadan maksimum ağırlıkla çalışılarak egzersiz yarım bırakılmasın diyedir. Bu çalışmada kas yoruldukça direnç azalır ama hareket bırakılmadan devam edilebilir.

İzometrik egzersizlerde ise kas boyu kısalmadan kas kasılır. Hareket oluşmaz. Özel alet gerektirmeyen bu teknikte daha çok anatomik bilgi ve daha dikkatli olmak gerekir.

İzokinetik egzersiz tipi kas geliştirmenin en idealidir ama çok gelişmiş ve pahalı aletler gerekir.

Kas kuvvetlendirme bu işin uzmanları olan fizyoterapistler eşliğinde yapılırsa daha kısa sürede ve kendinize zarar vermeden gerçekleşir.

İyi günler dilerim. Sağlıcakla kalın :)

Fizyoterapist Manuel Terapi Uzmanı Burak PEKDOĞAN


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar