Çağımızın Büyük Sorunlarından Hareketsizlik

April 30, 2018

 Yeni dünyanın bizlere kazandırdıkları kadarda kaybettirdikleri de var. Akıl çağı olarak adlandırdığımız yüzyılda mesafeler azaldı. Ulaşım kolaylaştı. Beden gücü yerini teknolojik ürünlere bıraktı fakat bunlar bizleri rahatlatsa da hareket kavramını da gizli yollardan elimizden almaya başladı. Bilgisayar, telefon ve televizyon başında geçirdiğimiz zaman bütünü hayatımızı kapsar hale geldi.

 Bilhassa toplum olarak hareketten vazgeçtikçe hastalıklar ve ölüm oranı artış gösterdi. Örneğin; Cambridge Üniversitesi araştırmacıları her yıl 676 bin ölümün hareketsiz bir yaşamdan kaynaklandığını; aşırı şişmanlık yüzünden ölenlerin ise 337 bin kişi olduğunu açıkladı.

 Araştırmacılar herkesin günde en az 20 dakika süreyle seri adımlarla yürümesinin önemli yararlar sağlayacağını bildirdi.

 Obezite ile hareketsizlik genellikle birlikte düşünülüyorsa da, uzmanlar, egzersizin her kilodaki insan için yararlı olduğunu vurguluyor.

 Ayrıca hareketsiz olan zayıf insanların daha büyük sağlık tehlikeleriyle karşı karşıya kaldığına ve egzersiz yapan obez kişilerin, yapmayanlara kıyasla daha sağlıklı olduğuna dikkat çekiliyor.

 Araştırmacılardan Prof. UlfEkelund, "Erken ölüm tehlikesiyle en fazla yüzyüze olanlar hareketsiz diye nitelenen kişilerdi. Bu oran, normal kilolu, aşırı kilolu ve obez kişilerde de aynı düzeydeydi." dedi.

 Bu araştırmada da olduğu gibi hareketsizlik ciddi bir ölüm sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Doğru hareket doğru egzersizle gerçekleşeceğini unutmadan egzersiz konusunda bu işin uzmanları olan fizyoterapistlerden destek almayı unutmayın. Hareketin hayatımıza hayat kattığını hatırlatarak sağlıklı, mutlu yaşamlar dilerim.

Fizyoterapist Manuel Terapi Uzmanı Burak PEKDOĞAN

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Fizik tedavi nedir ? Fizyoterapist kimdir ve ne iş yapar ?

April 28, 2018

1/1
Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Fzt. Burak PEKDOĞAN

KALETEPE MAHALLESİ CENGİZ TOPEL CADDESİ ULUTAŞ APARTMANI NO:2/4

TEL: 0318-222 0 111

0507-475 72 95

AÇILIŞ VE KAPANIŞ:

HAFTA İÇİ : 10.00-18.00

CUMARTESİ: 10.00-17.00

İLETİŞİM

  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge

 2016 Fzt. Burak PEKDOĞAN