top of page

COVİD-19 İLE MÜCADELE


Merhabalar Sevgili takipçilerim. Bilgi kirliliğinin çok olduğu bu süreçte bu konuda bilimsel doğruluğu en yüksek olan kaynakları araştırıp , bu bilgilerini sizlere sunuyorum.

Özetle; - Virüsler yaşayan organizmalar değildir, Bir tür protein molekülü olup yüzeyi koruyucu yağ tabakası ile kaplıdır. Bu protein ağız, burun, göz mukozası tarafından emilip Bu bölgedeki hücrelerin genetik kodunu değiştirirler (mutasyona uğratırlar), mutasyona uğramış çoklu hücre yapısı saldırgan hale gelir, hastalığın oluşumu böylece gerçekleşir.

- Virüsler yaşayan organizmalar olmayıp, protein molekülü olduklarından öldürülemez, Çürümeye bırakılabilirler. Virüsün bozulma zamanı sıcaklık, nem Ve üzerinde bulunduğu maddeye göre değişir. - Virüs çok kırılgandır, onu koruyan üzerinde olan ince ya tabakasıdır. Bu yüzden sabun ve deterjan en iyi çaredir (elleri 20 saniye boyunca bol köpüklü yıkamak en iyi çözümdür). Bu sayede yağ tabakası yok olur ve protein molekülü (virüs) Çok hızlı bozulur ve yok olur.

- Isı yağı eritir, Bu yüzden 25°C‘nin üzerinde su ile elleri, Çamaşırları ve her şeyi yıkamak en iyi çözümdür. Ek olarak sıcak su sabunun daha iyi köpürmesini sağlar ve etkisini arttırır.

- Yüzde 65°’nin üzerindeki alkolü de her türlü yağı çözünür, böylece virüsün dış tabakası yok olur, virüsü çok hızlı bir şekilde bozulur.