Fizik tedavi nedir ? Fizyoterapist kimdir ve ne iş yapar ?

April 28, 2018

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, fiziksel ve fonksiyonel bozuklukların tanı ve tedavisini kapsar. Fizik tedavi, vücuda dışarıdan uygulanan manuel terapi, sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, ve egzersiz ile ağrıyı kesmeye, ödemi azaltmaya yönelik uygulamaları içeren ve kas iskelet sistemi hastalıklarında ya da yararlanmalarında uygulanan tedavi şeklidir.Rehabilitasyon ise doğuştan veya sonradan ortaya çıkan, kaybedilmiş hareket kabiliyetinin tekrar kazandırılmasına yönelik tedavidir.

 

Fizik tedavi ameliyat öncesi ve sonrası hastanın durumunu iyileştirmeye yönelik yaptığı uygulamalarla tedavide başarıyı artırır. Ayrıca kronik rahatsızlıklar gibi( KOAH, ARTİRİT ) uzun vadeli hastalıklarda dahayat kalitesini artırmak amaçlı fizik tedavi önerilir

 

Fizyoterapist Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon  Bölümünden mezun olarak  ”Fizyoterapi  ve Rehabilitasyon  Lisans Diploması” ile birlikte “FİZYOTERAPİST” unvanını alan sağlık personelleridir.

 

Günümüzde, Fizyoterapistler hareket ve fonksiyonun çeşitli nedenlerle tehdit edildiği bütün durumlarda bağımsız hareket ve sağlıkla ilgili yaşam  kalitesinin arttırılmasında her geçen gün sayıları artan  yaklaşımlarla hizmet vermektedirler. Dünyada ve ülkemizde toplumların bu gün ve  gelecekteki olası  ihtiyaçları fizyoterapistlik mesleğinin gelişimini kaçınılmaz kılmaktadır.

               Fizyoterapistiniz sizi muayene edecek , ağrılarınız ve günlük faaliyetiniz hakkında sizinle konuşacaktır. Ardından bir tedavi planını sizinle paylaşacaktır. Hedefler, eklemlerin daha iyi hareket etmesine yardımcı olmak, esneklik, güç, dayanıklılık, koordinasyon ve denge düzeyinizi iyileştirmek ve artırmak olacaktır.

 

               Fizik tedavi hemen hemen her zaman egzersiz içerir. Germe, genel egzersizler, ağırlık kaldırma ve yürüme içerebilir. Fizyoterapistiniz size bir egzersiz programı öğretebilir, böylece bunu evde de yapabilirsiniz.

 

               Sizde en kısa sürede ihtiyacınız olan egzersizi ve bilgilendirmeyi alanında uzman olan bir fizyoterapiste danışabilir, yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

 

               Sağlık sevgi ve esenlikle kalın.

 

Fizyoterapistler Federasyonu Başkan Yardımcısı

Fizyoterapist ve Manuel Terapi Uzmanı

Burak PEKDOĞAN

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Fizik tedavi nedir ? Fizyoterapist kimdir ve ne iş yapar ?

April 28, 2018

1/1
Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Fzt. Burak PEKDOĞAN

KALETEPE MAHALLESİ CENGİZ TOPEL CADDESİ ULUTAŞ APARTMANI NO:2/4

TEL: 0318-222 0 111

0507-475 72 95

AÇILIŞ VE KAPANIŞ:

HAFTA İÇİ : 10.00-18.00

CUMARTESİ: 10.00-17.00

İLETİŞİM

  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge

 2016 Fzt. Burak PEKDOĞAN